Ledinė vėtrungė

LEDO VĖTRUNGĖ OFICIALIAI PRIPAŽINTA REKORDINE

Lygiai prieš mėnesį, vasario 25-ąją, Klaipėdoje gimusi ir Teatro aikštę papuošusi ledo vėtrungė oficialiai pripažinta rekordine. Rekordų fiksavimo agentūra „Factum“ ledinę skulpūrą, kaip didžiausią kada nors sukurtą ledo vėtrungę šalyje, įtraukė į Lietuvos rekordų sąrašus.
Rekordinės ledo vėtrungės ilgis - 8,16 m, aukštis - 3,86 m, plotis - 1,9 m. Skulptūrai pastatyti sunaudota apie 45 m³ ledo. Vėtrungę per penkias dienas pagal Alberto Danilevičiaus maketą kūrė pats autorius ir dar trys skulptoriai - Algirdas Bosas, Jurgis Malinauskas ir Kęstutis Musteikis. Ledinėje vėtrungėje buvo perteikti gražiausi Klaipėdos simboliai – miesto herbas, Dramos teatro fasadas, senamiesčio pastatų siluetai, švyturys.
 ***
 
LEDINĖ VĖTRUNGĖ BAIGTA IR IŠMATUOTA GALIMAM REKORDUI


 
Prieš penkias dienas Teatro aikštėje įsikūrusių ledo dirbtuvių meistrai įgyvendino pagrindinį savo tikslą – baigė rekordinę ledo vėtrungę. Užfiksuoti rezultatai bus perduoti rekordų fiksavimo agentūrai, kuri įvertins ar Klaipėdoje gimusią vėtrungę galima įtraukti į Lietuvos rekordų sąrašus.
Teatro aikštėje susirinkę klaipėdiečiai stebėjo rekordinės vėtrungės matavimą. Užfiksuotas skulptūros ilgis – 8,16 m, atstumas nuo pagrindo iki aukščiausio taško – 3,86 m, pagrindo plotis – 1,9 m. Iki tol didžiausia Lietuvos rekordų knygoje užfiksuota ledo skulptūra buvo 2,5 m aukščio, 2,3 m pločio, 5,5 m pločio (vertintas bendras skulptūros tūris).
Nors pavasariškai nusiteikusi saulė ir tirpdė skulptorių darbą, projekto organizatoriai tikisi, jog užfiksuoto dydžio rekordui pakaks.
„Vėtrungė išmatuota, darbai baigti, todėl dabar belieka laukti agentūros „Factum“ verdikto, kuris gali užtrukti iki šešių savaičių. Tačiau dabar esame laimingi, kad projektas pavyko ir pasiekė klaipėdiečių širdis. Nuoširdžiai dėkojame mūsų auksarankiams skulptoriams - Albertui Danilevičiui, Kęstučiui Musteikiui, Algirdui Bosui ir Jurgiui Malinauskui, visiems mūsų rėmėjams ir draugams be kurių šio grožio nebūtų pavykę įgyvendinti“, - sako projektą įgyvendinusios VšĮ „Klaipėdos šventės“ direktorius Romandas Žiubrys.
Talentingi skulptoriai ledinėje vėtrungėje perteikė gražiausius Klaipėdos simbolius – miesto herbą, Dramos teatro fasadą, senamiesčio pastatų siluetus, švyturį. Tiesa, nors rekordinė vėtrungė baigta, ledo meistrai žada dirbti ir trečiadienį, kol bus įgyvendinta antroji ledo skulptūra – žaltys. Beveik pavasarinėmis tapusias ledo skulptūras ketvirtadienį, nuo 20 val. savo dainomis ir šokiais ir vėl šildys Klaipėdos jaunimo teatro kolektyvas.
Ledinis projektas apjungė geranoriškas Klaipėdos kolektyvų idėjas. Projekto organizatoriai dėkoja „Klaipėdos želdinių“ kolektyvui parūpinusiam skulptūrai tinkamo ledo, uosto kompanijai „Klaipėdos Smeltė“ už ledo išsaugojimą, „Ramirent“ bei „Gatvių apšvietimui“ už aprūpinimą techninėmis priemonėmis, Klaipėdos senamiesčio verslininkų sąjungai pasirūpinusiai kūrėjų maitinimu, nakvynę dovanojusiam viešbučiui „Amberton“.
 ***
 
LEDINĘ TEATRO AIKŠTĘ ŽADINS JAUNIEJI TEATRALAIPenktadienį Teatro aikštėje prasidėjusios kūrybinės ledo dirbtuvės žadina klaipėdiečių smalsumą ir iniciatyvas gaivinti apsnūdusią miesto širdį. Gimstančias ledo skulptūras jaunatviška energija ir improvizacijomis žada papuošti jaunieji uostamiesčio teatralai.
Šalia augančios rekordinės vėtrungės ir kitų ledo projektų, jau šį vakarą šokiais, dainomis ir skambančiomis gitaromis kvies Klaipėdos jaunimo teatro kolektyvas. Pasitinkant pavasarį ir palydint žiemą, pirmadienį ir ketvirtadienį nuo 20 val., Teatro aikštėje skambės dainos, kūrybingos improvizacijos. Pasirodymų trukmė – 1 val. 30 min.
Anot Klaipėdos jaunimo teatro režisieriaus Valentino Masalskio, iš žiemos miego bundančiai Klaipėdai reikia jaunatviško šurmulio ir energijos, nes jauni žmonės yra tikroji miesto dvasia.
„Ne tik šias kelias dienas, bet ir ateityje, kartu su Klaipėdos meno mokyklomis bandysime kurti aktyvų ir žvalų senamiestį, kuriame nuolat vyktų veiksmas, būtų gyvybė ir judėjimas. Nepakanka miestą žadinti kartą metuose – Klaipėdai reikia nuolatinių veiksmo injekcijų. Vaikai turi pamilti savo miestą, jį kurti ir mylėti“, - sako V. Masalskis.
Be jokio atlygio į gražias idėjas įsijungęs režisierius teigia tikįs, jog geriems darbams nereikia nei didelių piniginių investicijų, nei grandiozinių planų. „Reikia tiesiog imti, nuoširdžiai daryti, belstis vienam į kitą ir tikėti“, - sako V. Masalskis.
Nuo penktadienio Teatro aikštėje dirbantys keturi menininkai klaipėdiečius ir miesto svečius kviečia pasidžiaugti išskubančios žiemos teikiamais malonumais. Skulptoriams „talkina“ ir teigiama temperatūra, kuri mažina ledo luitų apimtį, tačiau nepataisomos žalos nedaro. Rekordinė vėtrungė ir kitos skulptorių improvizacijos turėtų būti baigtos antradienį (vasario 25 d.). Tuomet oficialiai bus fiksuoti ir sukurtos vėtrungės matmenys, kurie bus pateikti didžiausios ledo skulptūros rekordui registruoti.
***
 
ŽIEMOS PALYDĖTUVĖMS KLAIPĖDOJE KURIAMAS REKORDINIS LEDO AKCENTAS


Penktadienį į uostamiesčio Teatro aikštę trumpam sugrįš žiema, mat čia rengiamos kūrybinės ledo skulptorių dirbtuvės. Penki menininkai klaipėdiečius ir miesto svečius kviečia galbūt paskutinį kartą pasidžiaugti žiemos teikiamais malonumais ir pasigrožėti „šalčių pramonės“ stebuklais. Penkias dienas truksiančio skulptorių simpoziumo dalyviai iš ledo kurs rekordinio dydžio skulptūrą, skirtą Vėtrungių metams paminėti. Pabandyti apdirbti ledą galės ir patys žiūrovai.
Specialiai kalendorinės žiemos pabaigai skirtam renginiui buvo ruoštasi iš anksto – kuriamas rekordinio dydžio skulptūros projektas, buriami menininkai ir projekto partneriai, pjaunami ir sandėliuojami ledo luitai. Tai dar vienas bendruomeniškumo pavyzdys, įrodantis, jog įdomi ir prasminga idėja gali būti įgyvendinta net ir be didelio biudžeto, suvienyti verslą, kultūrą ir meną bendram tikslui. „Klaipėdoje gausu pavyzdžių, kai gražioms idėjoms įgyvendinti reikėjo tik bendro tikslo ir bendraminčių būrio. Šis projektas – taip pat toks, nes už išpjautą ledą esame dėkingi „Klaipėdos želdinių“ kolektyvui, iki žiemos pabaigos išsaugoti jį mums padėjo uosto kompanija „Klaipėdos Smeltė“, techninėmis priemonėmis prisidės bendrovės „Ramirent“ bei „Gatvių apšvietimas“, kūrėjų maitinimu pasirūpins Klaipėdos senamiesčio verslininkų sąjunga, o nakvynę jiems suteiks viešbutis „Amberton“, - sako projektą koordinuojantis VšĮ „Klaipėdos šventės“ rinkodaros vadovas Raimondas Beliauskas.
Netikėtai šiltas vasaris pirminei projekto idėjai suteikė netgi naujų atspalvių. Ledinė vėtrungė primins ne tik apie kilnų tikslą gaivinti pamirštus Klaipėdos simbolius, bet sparčiai tirpdama atkreips dėmesį į nykstančius ar jau prarastus kultūros paveldo objektus, užmarštin nueinančias tradicijas ir netgi šiltėjantį klimatą. „Labiau pavasarį, o ne žiemą primenantys orai ir mums sukėlė dvejonių, ar pavyks sukurti tai, ką sugalvojome. Pirma, kas man šovė galvą – visiems gerai žinomi K.Donelaičio poemos „Metai“ pirmųjų eilučių sakiniai apie vis aukščiau kylančią saulę, šalčių pramonę, kuri su ledais sugaišti pagavo ir į nieką virstantį sniegą. Taigi, jei ledo skulptūros „išgyvens“ iki kito savaitgalio, jos taps pačiais tikriausiais pavasario pranašais. Gaila, kad dėl saugumo teko atsisakyti minčių skulptūras padaryti atraktyvias, su čiuožyklėlėmis bei tuneliais vaikams, tačiau tikimės, kad ledo dirbtuvės vis dėlto suteiks teigiamų emocijų ir praskaidrins visų mūsų kasdienybę“,- sako VšĮ „Klaipėdos šventės“ direktorius Romandas Žiubrys.
Ledo skulptūroms sukurti bus sunaudota maždaug 53 kubiniai metrai ledo. Planuojama, jog tam, kad būtų pasiektas Lietuvos rekordas, pagrindinė skulptūra – ledinė vėtrungė – bus ne mažiau kaip 8 m ilgio, 2 m pločio ir 2,5 m aukščio. Ją ir kitas skulptūras kurs darbo su ledu patirties jau turintys keturi skulptoriai: Albertas Danilevičius, Kęstutis Musteikis, Algirdas Bosas ir Jurgis Malinauskas.
Ledo skulptūrų dirbtuves Teatro aikštėje planuojama užbaigti š.m. vasario 25-ąją. Tuomet oficialiai bus fiksuoti ir sukurtos vėtrungės matmenys, kurie bus pateikti didžiausios ledo skulptūros rekordui registruoti.
 
***************************
TIK FAKTAI:
Agentūros FACTUM leidžiamoje Lietuvos rekordų knygoje iki šiol yra fiksuoti šie ledo meno rekordai:
Didžiausia ledo skulptūra – 2,5 m aukščio, 2,3 m pločio, 5,5 m pločio (vertintas bendras skulptūros tūris);
Aukščiausia ledo skulptūra – 7,5 m aukščio;
Daugiausia vienu metu sukurta ledo skulptūrų – 27 įvairaus dydžio vienetai.