VšĮ „Klaipėdos šventės“, Turgaus g. 22–8, Klaipėda
8 46 400 300

2020 M. „EUROPIADA“ SUGRĮŽTA Į KLAIPĖDĄ!

Jūros šventės naujienos
Europiada Klaipedoje 1 Sm

Spalvingas ir didingas Europos šalių tautinės kultūros festivalis „Europiada“ sugrįžta į Klaipėdą. 2009 m. daugiau nei 4000 festivalio dalyvių apžavėjusi Klaipėda laimėjo išskirtinę teisę svetingais „Europiados“ namais tapti 2020-aisias. Festivalis itin retai sugrįžta į jau aplankytą miestą, todėl tai išskirtinis Klaipėdos pasiekimas. 2020 m. liepą Klaipėdą nuspalvins jau 57-oji „Europiada“.

 Kur nuves 2020-ųjų metų „Europiados“ keliai, lapkričio 10–11 dienomis buvo sprendžiama Antverpene, Belgijoje – ten kur ir gimė pati „Europiada“.  Lemiamo sprendimo metu Klaipėdai atstovavo miesto vicemeras Artūras Šulcas, „Europiados“ tarptautinio komiteto narė Asta Dirgėlienė, VšĮ „Klaipėdos šventės“ kūrybos vadovė Dalia Grikšaitė.

„Grįžau lyg į draugų  ar giminaičių būrį, kur vieni kitų jau spėjome pasiilgti. Susitikimas buvo pilnas šilčiausių prisiminimų apie Klaipėdą, gražiausių epitetų jai ir jos žmonėms. O lemtingąjį taip išgirdome visai netikėtai grįždami į viešbutį – kažkas garsiai skandavo „Klaipėda!“, – VšĮ „Klaipėdos šventės“ kūrybos vadovė Dalia Grikšaitė.

 Dėl galimybės priimti „Europiadą“ paskutiniame etape varžėsi Klaipėda ir Italijos miestas Sardinijoje – Nuoras. Anot D. Grikšaitės, „Europiados“ vietos pasirinkimas – atsakingiausias pirminio pasiruošimo momentas, mat tik nuo pasirinkto miesto ir valstybės priklauso ar tai bus patrauklu šventės dalyviams, ar įkvėps ir sudomins. 2018 m. „Europiada“ vyks Portugalijoje, 2019 m. Vokietijoje, 2020 m. Lietuvoje.

„Itin didelį įspūdį „Europiados“ organizatoriams paliko Klaipėdos pokyčiai – investicijos kultūrai, pasikeitimai mieste, naujos renginių vietos – nuo didžiosios „Švyturio“ arenos iki jaukios Klaipėdos Šventojo Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios. „Europiada“ ir „The Tall Ships Races“ yra tie renginiai, kuriuos klaipėdiečiai norėtų lankyti kasmet, todėl galima sakyti jog išpildėme savo žmonių svajonę. Dabar beliko atlikti atsakingus namų darbus ir parinkti tinkamiausią „Europiados“ datą“, – Klaipėdos vicemeras Artūras Šulcas.

„Daugelį metų Lietuva neturėjo savo atstovo „Europiados“ tarptautiniame komitete, todėl šią liepą Turku mieste tapdama jo nare, tai priėmiau kaip didžiulį miesto bei šalies įvertinimą. „Europiada“ – tai įkvėpimas ir atgaiva miestui. Būtent nuo 2009 m. „Europiados“, kurioje dalyvavo 232 savanoriai, prasidėjo savanorių judėjimas kultūros ir sporto renginiuose“, – „Europiados“ tarptautinio komiteto narė Asta Dirgėlienė.

 2009 m. Klaipėdą aplankė daugiau nei 4 000 dalyvių, t.y. 166 kolektyvai iš 24 valstybių. Anot klaipėdiečių ir miesto svečių, „Europiada“ buvo metų įvykis palikęs neišdildomą įspūdį ir įspaudą Klaipėdos kultūriniame gyvenime. „Europiada“ – tai unikali galimybė pristatyti mūsų šalies ir tautos savitumą bei jos kultūrą pasauliui, prisidedant prie savo identitetą puoselėjančios šalies įvaizdžio formavimo.

 „Europeade“ pradininku laikomas flamandas Mon De Clopper (1922-1998), Flamandų liaudies kultūros asociacijos (Vlaamse Volkskunstbeweging) įkūrėjas. 1964 m. Antverpene (Belgijoje) jis organizavo pirmąjį festivalį, kuriame tuo metu dalyvavo flamandai, olandai, anglai, prancūzai, vokiečiai, o taip pat emigrantai iš Ukrainos, Jugoslavijos ir Lenkijos. „Europeade“ siekia sureikšminti nedidelius šalių regionų miestus, todėl labai retai vyksta sostinėse.