RYTOJ KLAIPĖDOJE NUŠVIS JERUZALĖS STEBUKLĄ PASAKOJANTI PARODA

Jūros šventės naujienos
Skulptureles M 2094 Sm

Jau rytoj Klaipėdos širdyje – Teatro aikštėje, beveik mėnesiui įsikurs kalėdinis stebuklas – unikali, 12 metrų ilgio lėlių paroda „Diena, kai gimė Išganytojas“ arba „Pasivaikščiojimas po stebuklo laukiančią Jeruzalę…“. Parodoje – 12 lėlių gyvenimo epizodų iš šventojo miesto, du iš jų parodą papildys per ŠV. Kalėdas ir Trijų karalių dieną. Parodos atidarymas gruodžio 9 d., 17 val., Teatro aikštėje.

Senas yra šis pasakojimas. Perduodamas iš lūpų į lūpas… apie pažadėtą žemę. Jokiais būdais ji neprimena pažadėtosios, kurioje tekėtų medaus ir pieno upės. Tai akmenuota nederlinga žemė su unikaliai menku skaičiumi ežerų ir upių. Seni išminčių kapai mena savas istorijas. Kiekvienas akmuo, uoloje iškalta grota „regėjo“ įvykius, pakeitusius Europą ir pasaulį (ištrauka iš parodos epizodo – „Jeruzalė, pažadėtoji žemė“).

 Šį šeštadienį Klaipėdos Teatro aikštėje bus pristatytas šviesus ir prasmingas kalėdinio laukimo objektas – paroda „Pasivaikščiojimas po stebuklo laukiančią Jeruzalę…“. Skambant advento giesmėms paroda kvies nusikelti į Jeruzalę prieš 2000 metų, pamatyti jos žmones ir gatves, išgirsti istorijas. Anot prodos autorės – Aidos Raimondos Pečeliūnienės, ši dovana – siekis darbais, o ne žodžiais parodyti meilę ir tikėjimą.

„Labai norėjosi priminti visas moralines vertes, ir štai tokia išraiška pakalbėti apie šeimą, padovanoti tylą, gebėjimą išgirsti vienas kitą, pamokyti dovanos teikimo, tikro kalėdinio stebuklo, tyro žmogaus gimimo džiaugsmo. Norisi, kad čia atėję tėvai ir vaikai, seneliai ir anūkai pasakotų pasaulio gerumo ir šviesos istoriją, kad pasidalintų svarbiausio žmonijos gimtadienio stebuklu ir šviesa kurią jis dovanojo“, – Aida Raimonda Pečeliūnienė.

Projekto autorė tūkstantmečius menančią Jeruzalės istoriją ir svarbiausią žmonijos gimimą papasakoja per 12 preciziškai sudėliotų epizodų: „Jeruzalė“, „Erodo valdymas, gyventojų surašymas“, „Sinagoga“, „Amatai“, „Prekyba“, „Maisto gaminimas“, „Gyvulininkystė“, „Kedrono slėnis“, „Karavanų kelias“, „Užeiga“. Du epizodai parodą papildys vėliau – gruodžio 25-ąją paroda pasipildys Išganytojo gimimo, o sausio 6-ąją Trijų karalių atėjimo epizodu.

 „Sukūrus pirmąją lėlę nesinorėjo, kad ji būtų fėja ar barbė, ir taip po truputį, ieškant prasmės, gimė septintoji lėlių paroda. Dirbu greitai, todėl visa paroda gimė per septynis mėnesius. Iš pradžių gaminu daugybę lėlyčių, o tuomet vyksta žaidimas, jų lankstymas, dėliojimas ir ieškojimas kaip papasakoti tai, ką norisi parodyti“,- sako parodos autorė Aida Raimonda Pečeliūnienė.

Visa senosios Jeruzalės amatų panorama – odininko, puodžiaus, batsiuvio,  alyvuogių spaudėjo, skalbėjo ir kt. dirbtuvės, preciziškai atkurtos  pagal išlikusius to meto istorinius liudijimus. Detalių gausa stulbina ir pasakoja nepaprastą to meto žmonių gebėjimą išgyventi, kurti, sugyventi. Unikalią ekspoziciją sudaro 10 atskirų segmentų, kuriose – 124 žmonių figūrėlės, 45 vnt. gyvūnėlių.  Parodai panaudotas dirbtinis porcelianas, modelinas, keramika, audiniai, oda, vario skarda, medis, metalas.

Tekstinė medžiaga parengta pagal knygas: H.Krol „Jėzaus pėdomis“, grupės autorių „Biblica“, Simon Sebag Montefiore „Jeruzalė – miesto biografija“, Simon Sebag Montefiore „Istorijos Titanai“, gr. autorių „Krikščionybės kronika“.

Kalėdinę dovaną miestui saugo kompanijos „GLASSBEL“ pagamintas, 12 metrų ilgio ir 3 metrų pločio stiklinis paviljonas. Stogo dangą prakartėlei dovanojo UAB „Mida LT“. Apšvietimu pasirūpino kompanija UAB „LED OK“. Viso šventinio laikotarpio metu stiklų švarą užtikrins UAB „Greenas“.

Tiesa, šmaikštaudama VšĮ „Klaipėdos šventės“ kūrybos vadovė Dalia Grikšaitė sako, jog 120 žmonių figūrėlių nėra riba, o iššūkiai sau – varomoji kūrybiškumo jėga.

„Juokaujame, kad matyt, nusižiūrėjęs nuo Klaipėdos, Pietų Prancūzijos Obanės miestelis siekdamas Gineso rekordo įrengė dar didesnę prakartėlę, kurią sudaro net pusketvirto tūkstančio figūrėlių. Taigi, turime neoficialų konkurentą, o į geriausius ir didžiausius visuomet norisi lygiuotis“, – VšĮ „Klaipėdos šventės“ kūrybos vadovė Dalia Grikšaitė.

  Gruodžio 10, 16, 17, 23, 25, 26 ir sausio 6 d., vyks žiemiškos ekskursijos su gidu ir vaizdžiais pasakojimais apie išskirtinę Jeruzalės miesto istoriją. Ekskursijų trukmė – 1 val. Bilietus galima įsigyti www.internetu.lt

APIE AUTORĘ:

Aida Raimonda Pečeliūnienė

Didžiausia klaida – nieko nekurti, nieko nedaryti, nes ir taip pavyks padaryti tik labai mažai.

 Gimė Kaune, tarnautojų šeimoje
Inžinierė statybininkė, baigė Kauno Politechnikos Institutą
Renginių režisierė, baigė Klaipėdos Fakultetus.
Dirbo Klaipėdos kultūros įstaigose, dėstė Kolegijose ir St. Šimkaus konservatorijoje.
Klaipėdos vaikų folklorinio ansamblio vadovė.
LIONS klubinės veiklos pradininkė Klaipėdoje 1995m.,
Klaipėdos apskrities moterų LIONS klubo “Smiltė” įkūrėja.
Lietuvos LIONS klubų Apygardos gubernatorė 2006/2007 m.
Baltijos šalių LIONS klubų organizacijos prezidentė 2007/2009 m.
TV laidų „Beždžioniukų diskoteka“, „Dainų malūnas“,  autorė Jūros šventės projektų „Švyturio šalis“, „Dryžuotų sielų šventė“ autorė.
TV koncertų „Kalėdos su delfinais“ bendraautorė
Fondo „Laisva valia“ steigėja
LIONS QUEST programos steigėja
7 dailininkų plenerų „Mingė – Lietuvos Venecija“ organizatorė (2007-2015 m.)
Hobi: tapyba, emalis, tapyba ant šilko, rūbų modeliavimas ir siuvimas
Pirma lėlių paroda Klaipėdoje 2009 m.
Nuo 2008 m. sukurtos ir dovanotos 7 prakartėlės Lietuvos bažnyčioms.
Lietuvos 100 proga dovana Klaipėdai  – lėlių kompozicija „Pasivaikščiojimas po stebuklo laukiančią Jeruzalę“ kurta 7 mėnesius.

Privatumo nustatymai
Jūsų lankymosi mūsų svetainėje metu, svetainė gali kaupti naršymo duomenis, dažniausiai slapukų forma. Čia galite keisti privatumo nustatymus.
Turėkite omeny, jog bet kokie pakeitimai gali turėti didelės įtakos svetainės atvaizdavimui ir taip patirsite nepilnavertį naršymą.