ŠEŠTASIS KLAIPĖDOS ŠVIESŲ FESTIVALIS – JAU ŠIANDIEN                                                                               

Jau šiandien startuoja modernus ir ryškus Klaipėdos šviesų festivalis. Tris festivalio vakarus, vasario 14–16 d., šviesose paskęs senamiesčio gatvės, pastatai ir netikėtos erdvės. Festivalio metu lankytojų lauks apie 30 nuolatinių projektų, tarp kurių – meninės instaliacijos, interaktyvios pramogos, originalūs projektai. O taip pat kas vakarą jūsų lauks ir laikinieji projektai.

Startą Turgaus gatvėje skelbs šviesos akcija

Startą Klaipėdos šviesų festivaliui duos šviesos mobilizacija Turgaus gatvėje, po kurios Klaipėdos senamiestis paskęs šviesose. Dalyvauti spalvingoje akcijoje šventės organizatoriai kviečia ir festivalio lankytojus. Visi svečiai raginami atvykti gerai įkrovus savo išmaniuosius telefonus ir  kartu įžiebti Turgaus gatvėje veiksiantį projektą „Metų laikai“, o tuo pačiu ir visą Klaipėdos šviesų festivalį. Išduodame paslaptį – didelė tikimybė, kad minioje sutiksite mimus, neatsiejamus „Klaipėda – Jaunimo sostinė 2021“ simbolius, kurie užtikrins šypsenas ir šėliones! Starto pradžia vasario 14 d. 18 val. Turgaus gatvės atkarpoje nuo Teatro aikštės iki Tiltų g. sankryžos.

Festivalio pagrindinė tema – „Atgiję paveikslai“

Festivalį apvienijusi tema – „Atgiję paveikslai“ – pasitiks dedikacija vienam žymiausių iš Mažosios Lietuvos kilusių lietuvių išeivijos kūrėjų – tapytojui ekspresionistui Pranui Domšaičiui. Klajodami po Klaipėdos senamiestį, nenustebkite ant pastatų pamatę atgyjančius menininko paveikslus, reprezentuojančius labiausiai mėgtas jo temas: Bėgimas į Egiptą, Mažoji Lietuva, Afrika ir kt. Projekto partneris – LDM P. Domšaičio galerija.

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre galėsite sudalyvauti unikaliame Kristinos Buožytės ir Vitalijaus Žuko (studija OKTA) virtualios realybės projekte „Angelų takais“, kurį įkvėpė Lietuvos tapybos korifėjaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūriniai. Peržiūra mokama, vietų skaičius ribotas.
Pažintį su pasaulio dailės šedevrais padovanos programa „Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021“. Specialiai festivaliui Linarto Urniežiaus ir komandos sukurtas video mapingas „Europos dailės muziejus“ kvies atrasti šimtmečius menantį kultūros lobyną!
VDA Klaipėdos fakulteto auklėtiniai pristatys meninę instaliaciją „Senamiesčio vitražai“, kurią jie patys įvardina kaip kasdienybės susitikimus su likimu, leidžiančius kiekvienam pamatyti save iš vidaus ir iš išorės. Pažvelgti į save pakvies ir Salvadoro Dali paveikslais paremtas performansas „Antropomorfinis kabinetas“ (rež. Agnė Aleksiejūnaitė). Ekscentriškąjį ispanų dailininką S. Dali primins ir VšĮ „Mėlynoji vakarienė“ rengiama paroda „Netikėtasis Dali“.

Šviesų projektai – visame mieste

Pagrindinę šviesų ir garso instaliaciją Turgaus gatvėje „Metų laikai“ šiemet sukūrė Romas Zaveckas kartu su Stasiu Jamantu ir UAB „Miau muzika“. Tylius pastatus ir apsnūdusią gatvę iš žiemos miego žadins spalvingos iliuminacijos ir susitikimų bokštai.
Atgijusius kasdieninio gyvenimo vaizdus prieš mūsų akis atvers klaipėdiečio Rodion Petrov video instaliacija „Real Time“. Namo pjūvio projekcijoje galėsite atpažinti įvairias mūsų buities scenas, paskanintas ironijos prieskoniu.
Marius Ščerbinskas ir Aušrinė Butkevičiūtė festivalyje pristatys net dvi instaliacijas. „Kieta dalelė“, pagrįsta mokslininkų tyrimais ir sukurta bendradarbiaujant su elektrinius autobusus gaminančia įmone „Dancer“, kvies susipažinti su miestų oro kokybės problematika, o istoriniame Wittes kiemelyje galėsite daugiau sužinoti apie Klaipėdos miestą ir jo raidą.
Pirmą kartą į festivalio programą įsitraukianti „Memelio miesto“ teritorija kvies apsilankyti „Memelio portale“. Čia lankytojai galės ne tik išvysti dangų siekiančias šviesos vertikales, bet ir išbandyti šviečiančias supynes ar apžiūrėti kitus vieno įdomiausių šviesų dizaino kūrėjų Lietuvoje – Lino Kutavičius šviesos objektus.

Užsienio menininkų projektuose – nuo ugnikalnių iki interaktyvių žaidimų

 

Tradiciškai Šviesų festivalyje pristatomi ir užsienio kūrėjai. Donelaičio aikštėje ugnikalnį žadins Prancūzijos menininkas Géraud Périole. Žemė atsivers ir pasklis dūmų geizeriai, lėtai tarsi šokdami kilsiantys aukštyn ir žemyn. Žiūrovai papuls į paslaptingą ir visiškai nerealią aplinką ir akimirkai pajus Žemės centro šilumą.

Latvijos menininko Janis Petersons ir „SIA Artistic“ šviesų ir lazerių instaliacija „Kelionė“ kvies teleportuotis laiku, o romantišką „Saulėlydį“ palydėsite kartu su milžine Neringa.

Pirmąkart festivalyje dalyvausianti Čekijos komanda INITI.org labiausiai sužavės mažuosius žiūrovus, nes interaktyvus žaidimas „DEMONZ.I“ leis išgyventi smagiausias emocijas.

 

Nuo Klaipėdos iki Juodkrantės, ir per Kretingalę iki Kretingos…

Juodkrantėje ant Raganų kalno ne tik nušvis skulptūros ir kalno papėdė, bet ir vyks naktinės ekskursijos, o krantinėje įsikurs naujausias suomių menininko Alexander Reichstein projektas „Metamorfozės“.
„Atgyjančių paveikslų“ tema suskambės ir Kretingoje, kur Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios šventoriuje veiks unikali šviesos instaliacija, sukurta pagal garsaus viduramžių italų menininko Giotto nutapytas freskas ir vaizduojanti svarbiausius šventojo Pranciškaus gyvenimo epizodus. O ilgamečiai festivalio partneriai – E. Balsio menų gimnazija – šviečiančių objektų kolekcija pažadins viešąsias Kretingalės erdves.

Tai tik maža dalis festivalio projektų. Daug unikalių, įdomių idėjų skirta specialiai Lietuvos valstybės atkūrimo dienai bei Šv. Valentino dienai. Visą informaciją ir programą atsisiuntimui rasite www.sviesufestivalis.lt Spausdintą programėlę su žemėlapiu galima rasti Klaipėdos TIC, prekybiniuose nameliuose prie ledo čiuožyklos, Klaipėdos senamiesčio kavinėse ir viešbučiuose.

 

ŠVIESŲ FESTIVALIO METU BUS RIBOJAMAS EISMAS KLAIPĖDOS SENAMIESTYJE

Šeštasis Klaipėdos šviesų festivalis į uostamiestį sugrįžta vasario 14-16 dienomis su jau tradiciniu tapusiu renginio moto: „Ryškiausias mieste!“. Ir šiemet festivalis dedikuojamas dviem svarbioms vasario progoms – Lietuvos nepriklausomybės ir Šv. Valentino dienoms. Jo metu bus ribojamas automobilių eismas Klaipėdos senamiestyje.

Kaip ir įprastai festivalio metu bus ribojamas automobilių eismas Klaipėdos senamiestyje. Nuo vasario 9osios jau uždaryta dalis Turgaus gatvės, nes čia prasidėjo instaliacijos montavimo darbai. Eismo ribojimai Turgaus gatvėje liks iki vasario 18 dienos, o festivalio dienomis įvažiuoti į senamiestį apskritai bus draudžiama.

Detaliau apie eismo pakeitimus senamiestyje https://www.klaipeda.lt/lt/skelbimai/eismo-pasikeitimai-vasario-1416-dienomis/7573

Festivalio organizatoriai ragina automobilius palikti atokiau nuo miesto centro esančiose stovėjimo aikštelėse, o iki renginių vietos keliauti visuomeniniu transportu, kuris švenčių dienomis veš nemokamai.

ATVYKSTANČIUS Į KLAIPĖDĄ TRAUKINIAIS  PASITIKS ČIA GAMINAMI ELEKTRINIAI AUTOBUSAI „DANCER“ 

Festivalio dienomis į Klaipėdą atvykstančius traukinius geležinkelio stotyje pasitiks Klaipėdoje gaminami elektriniai autobusai „Dancer“ ir iki festivalio epicentro senamiestyje uostamiesčio svečius veš nemokamai.
Nemokamų elektrinių autobusų „Dancer“  grafikas yra suderintas su atvykstančiais traukiniais ir išvyks link senamiesčio 10 minučių po traukinio atvykimo. Klaipėdoje sukurti ir gaminami elektriniai autobusai yra lengviausi pasaulyje, gali būti įkraunami vos per 5 minutes, o jų kėbulo gamybai naudojami perdirbti PET buteliai.
Klaipėdos šviesų festivalyje elektriniai autobusai „Dancer“ keleivius veš pirmą kartą!

Tikslus Dancer maršrutas: traukinių stotis (aikštelė prie pagrindinio įėjimo) – Biržos tiltas (Tiltų g. ir Danės g. sankryža).  Išvykimo laikas, vasario 14, 15 ir 16 dienomis nuo traukinių stoties: 10.05; 10.56; 15.02; 16.28; 17.14; 19.20; 19.44; 21.02.

            KLAIPĖDOS ŠVIESOS MENO KALVĖ – STUDIJA LIGHTFORMS – ATVERS DURIS ŠVIESŲ FESTIVALIO SVEČIAMS

 

Artėjančio Klaipėdos šviesų festivalio metu bendradarbiaujant su UAB „Memelio miestas“ ir VšĮ „Klaipėdos šventės“,  Lightforms studija ruošiasi atsiverti lankytojams ir surengti išsamią savo pastarųjų metų darbų ekspoziciją visiems šviesų festivalio lankytojams.

Lightforms – ko gero vienintelė specializuota šviesos dizaino studija Klaipėdoje kurianti unikalius apšvietimo sprendimus. Daugelis klaipėdiečių prisimena jų sukurtus kultūros sostinės simboliais tapusius „smilgininkus“, kurie pasirodydavo didžiuosiuose kultūros sostinės renginiuose.

Smilgininkai video: https://youtu.be/YSxXv2_B2mg

Vėliau „smilgininkai“ dalyvavo ir pasaulinėje „Expo Astana“ parodoje pristatant Lietuvos nacionalinį paviljoną, o po parodos keletas „smilgininkų“ šviestuvų buvo įsigyti Šanchajaus „Expo“ muziejaus, kur eksponuojami kaip išskirtinis šviesos dizaino sprendimas.

Nors Lightforms studija iš pirmo žvilgsnio atrodo įsikūrusi pačiame Klaipėdos centre esančiame „Memelio mieste“, tačiau į ją patekti iki šiol pavykdavo nedaugeliui. Artėjančio Klaipėdos šviesų festivalio metu bendradarbiaujant su UAB „Memelio miestas“ ir VšĮ „Klaipėdos šventės“ studija ruošiasi atsiverti lankytojams ir surengti išsamią savo pastarųjų metų darbų ekspoziciją visiems šviesų festivalio lankytojams. Festivalio proga UAB „Memelio miestas“ atvers naujus vartus nuo Danės upės krantinės į iki šiol daugeliui klaipėdiečių nežinomą uosto teritoriją. Vos įėjus pro vartus lankytojus pasitiks šviesos žiedų instaliacija, industrinės teritorijos kieme augs ir kelią link studijos rodys šviesos „smilgos“, prie studijos visi norintys galės pasisupti šviečiančiose sūpynėse(http://www.lightforms.lt/#/rent/rent-2) , o smalsiausi galės užsukti į studiją pamatyti paslaptingą gintaro instaliaciją „Amberscope“ (http://www.lightforms.lt/#/projects/amberscope) bei kinetinę šviesos skulptūrą „Fibertree“. Bus atvertas ir šviesa pažymėtas kelias  nuo Senosios perkėlos pusės, kur lankytojus pasitiks „smilgininkų“ sargyba. Nerandančius kelio į Lightforms studiją Danės krantinėje pasitiks ir kelią nušvies žiedais pasidabinę „Taško teatro“ aktoriai. Studijos durys bus atviros lankytojams visomis festivalio dienomis, o vėlyvais vakarais joje vyks šiuo metu aktualiausių Lietuvos džiazo muzikantų koncertai. Koncertinėje programoje bus galima išgirsti Klaipėdos džiazo orkestrą kartu su Ąžuoliniais berželiais, The Honkin‘Dudes Brass Band Feat. Dalius Naujokaitis (https://youtu.be/WUyrHKc37J0) , Katarsis, Laivo Troupe ir daugelį kitų.

Nuotraukų autorius – Norbert Tukaj

https://www.facebook.com/events/1033406730372698/

 

 

KLAIPĖDOS ŠVIESŲ FESTIVALYJE ATGIJĘ PAVEIKSLAI                                                                             

2020 m. vasario 4 d.

Šiųmetinio jau 6-ojo Klaipėdos šviesų festivalio tema – „Atgiję paveikslai“ kvies atrasti, pažinti, o gal prisiminti gerai pažįstamus Lietuvos ir pasaulio kūrėjus bei jų darbus. Įspūdingos šviesos ir muzikos instaliacijos, įvairios pramogos šeimoms ir specialieji projektai Neringoje, Kretingoje bei Kretingalėje tikrai nepaliks abejingų. Visa programa šiandien išsamiai pristatyta festivalio rengėjų – VšĮ „Klaipėdos šventės“ – organizuotoje spaudos konferencijoje.

 

Pagrindinė tema – „Atgiję paveikslai“

 Šeštasis Klaipėdos šviesų festivalis į uostamiestį sugrįžta vasario 14-16 dienomis su jau tradiciniu tapusiu renginio moto: „Ryškiausias mieste!“. Ir šiemet festivalis dedikuojamas dviem svarbioms vasario progoms – Lietuvos nepriklausomybės ir Šv. Valentino dienoms.

Festivalį apvienijusi tema – „Atgiję paveikslai“ – pasitiks dedikacija vienam žymiausių iš Mažosios Lietuvos kilusių lietuvių išeivijos kūrėjų – tapytojui ekspresionistui Pranui Domšaičiui. Baigusio studijas Karaliaučiaus dailės akademijoje ir po Pirmojo pasaulinio karo išgarsėjusio Vokietijoje, o vėliau – Pietų Afrikoje, P. Domšaičio kūryba formavosi veikiama XX a. pr. Europos moderniosios dailės tendencijų. Klajodami po Klaipėdos senamiestį, nenustebkite ant pastatų pamatę atgyjančius menininko paveikslus, reprezentuojančius labiausiai mėgtas jo temas: Bėgimas į Egiptą, Mažoji Lietuva, Afrika ir kt. Projekto partneris – LDM P. Domšaičio galerija.

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre galėsite sudalyvauti unikaliame Kristinos Buožytės ir Vitalijaus Žuko (studija OKTA) virtualios realybės projekte „Angelų takais“, kurį įkvėpė Lietuvos tapybos korifėjaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūriniai. 2018 metais projektas sulaukė tarptautinio pripažinimo Venecijos kino festivalyje, o 2019-ais Jungtinėje Karalystėje pelnė „Lumen Prize“ apdovanojimą, skiriamą už pasiekimus mene ir technologijose. Projektas mokamas, vietų skaičius ribotas.

Pažintį su pasaulio dailės šedevrais padovanos programa „Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021“. Specialiai festivaliui Linarto Urniežiaus ir komandos sukurtas video mapingas „Europos dailės muziejus“ kvies atrasti šimtmečius menantį kultūros lobyną!

VDA Klaipėdos fakulteto auklėtiniai pristatys meninę instaliaciją „Senamiesčio vitražai“, kurią jie patys įvardina kaip kasdienybės susitikimus su likimu, leidžiančius kiekvienam pamatyti save iš vidaus ir iš išorės. Pažvelgti į save pakvies ir Salvadoro Dali paveikslais paremtas performansas „Antropomorfinis kabinetas“ (rež. Agnė Aleksiejūnaitė). Ekscentriškąjį ispanų dailininką S. Dali primins ir VšĮ „Mėlynoji vakarienė“ rengiama paroda „Netikėtasis Dali“.

Šviesų projektai – visame mieste

 Šiais metais Klaipėdos šviesų festivalyje dėmesys Klaipėdos kūrėjams ir verslo bendruomenei. Visų jų dėka renginių programą papildys trisdešimt nuolatinių projektų, kurie tris vasario vakarus vyks įvairiose miesto erdvėse. Festivalio programoje yra ir apie dešimt momentinių (laikinų) projektų.

Pagrindinę šviesų ir garso instaliaciją Turgaus gatvėje „Metų laikai“ šiemet sukūrė Romas Zaveckas kartu su Stasiu Jamantu ir UAB „Miau muzika“. Tylius pastatus ir apsnūdusią gatvę iš žiemos miego žadins spalvingos iliuminacijos ir susitikimų bokštai.
Marius Ščerbinskas ir Aušrinė Butkevičiūtė festivalyje pristatys net dvi instaliacijas. „Kieta dalelė“, pagrįsta mokslininkų tyrimais ir sukurta bendradarbiaujant su elektrinius autobusus gaminančia įmone „Dancer“, kvies susipažinti su miestų oro kokybės problematika, o istoriniame Wittes kiemelyje galėsite daugiau sužinoti apie Klaipėdos miestą ir jo raidą.

Atgijusius kasdieninio gyvenimo vaizdus prieš mūsų akis atvers klaipėdiečio Rodion Petrov video instaliacija „Real Time“. Namo pjūvio projekcijoje galėsite atpažinti įvairias mūsų buities scenas, paskanintas ironijos prieskoniu.

Tuo tarpu LCC tarptautinis universitetas kartu su partneriais – UNHCR, Šiaurės Ministrų Taryba, Kanados ambasada bei IOM kvies pažinti ne tik save, bet ir kitą. Projektas „Pažinti Siriją“ bus pristatomas savo duris ne dažnai visuomenei atveriančiame „Viktorijos“ viešbutyje.

Pirmą kartą į festivalio programą įsitraukianti „Memelio miesto“ teritorija kvies apsilankyti „Memelio portale“. Čia lankytojai galės ne tik išvysti dangų siekiančias šviesos vertikales, bet ir išbandyti šviečiančias supynes ar apžiūrėti kitus vieno įdomiausių šviesų dizaino kūrėjų Lietuvoje – Lino Kutavičius šviesos objektus. 

Užsienio menininkų projektuose – nuo ugnikalnių iki interaktyvių žaidimų

Tradiciškai Šviesų festivalyje pristatomi ir užsienio kūrėjai. Donelaičio aikštėje ugnikalnį žadins Prancūzijos menininkas Géraud Périole. Žemė atsivers ir pasklis dūmų geizeriai, lėtai tarsi šokdami kilsiantys aukštyn ir žemyn. Žiūrovai papuls į paslaptingą ir visiškai nerealią aplinką ir akimirkai pajus Žemės centro šilumą.

Latvijos menininko Janis Petersons ir „SIA Artistic“ šviesų ir lazerių instaliacija „Kelionė“ kvies teleportuotis laiku, o romantišką „Saulėlydį“ palydėsite kartu su milžine Neringa.

Pirmąkart festivalyje dalyvausianti Čekijos komanda INITI.org labiausiai sužavės mažuosius žiūrovus, nes interaktyvus žaidimas „DEMONZ.I“ leis išgyventi smagiausias emocijas.

 

Šviesų festivalis visame pajūryje…

 VšĮ „Klaipėdos šventės“ direktorius Romandas Žiubrys pasidžiaugė besiplečiančiu Klaipėdos ir kaimyninių savivaldybių bendradarbiavimu, kuris prisideda prie kultūrinio ir ekonominio regiono stiprinimo. „Paraiškoje, kurią Klaipėda teikė, pretenduodama į Europos kultūros sostinės titulą, buvo kalbama apie glaudų kaimyninių savivaldybių bendradarbiavimą. Džiugu, kad šiemet Klaipėdos šviesų festivalis išsiplėtė ne tik į Neringą, bet pasiekė ir Kretingos bei Klaipėdos rajono savivaldybes“,- pastebėjo R. Žiubrys.Šiemet VDA Telšių fakulteto studentai ir dėstytojai ir vėl žadins medines Juodkrantėje esančio Raganų kalno skulptūras. Anot Neringos vicemero Narūno Lendraičio, čia ne tik nušvis skulptūros ir kalno papėdė, bet ir vyks naktinės ekskursijos, o krantinėje įsikurs naujausias suomių menininko Alexander Reichstein projektas.

„Atgyjančių paveikslų“ tema suskambės ir Kretingoje, kur Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios šventoriuje veiks unikali šviesos instaliacija, sukurta pagal garsaus viduramžių italų menininko Giotto nutapytas freskas ir vaizduojanti svarbiausius šventojo Pranciškaus gyvenimo epizodus. O ilgamečiai festivalio partneriai – E. Balsio menų gimnazija – šviečiančių objektų kolekcija pažadins viešąsias Kretingalės erdves.

„Labai džiaugiamės, kad tampame regiono projektu ir galime dalyvauti Klaipėdos šviesų festivalyje bei šviesti tokioms gražioms Lietuvai datoms. Labai kviečiame svečius ir bendruomenę ateiti, pabendrauti, nes Kretingalė kaip miestelis turi gilią istoriją, tad, manau, bus labai įdomu“ – sakė Klaipėdos rajono vicemerė Audronė Balnionienė.

Ragina naudotis visuomeniniu transportu

Kaip ir įprastai festivalio metu bus ribojamas automobilių eismas Klaipėdos senamiestyje. Vasario 9-ąją bus uždaryta dalis Turgaus gatvės, nes čia prasidės instaliacijos montavimo darbai. Automobilių parkavimas čia bus ribojamas jau nuo vasario 8-sios vakaro. Eismo ribojimai Turgaus gatvėje liks iki vasario 18 dienos, o festivalio dienomis įvažiuoti į senamiestį apskritai bus draudžiama. Festivalio organizatoriai ragina automobilius palikti atokiau nuo miesto centro esančiose stovėjimo aikštelėse, o iki renginių vietos keliauti visuomeniniu transportu, kuris švenčių dienomis veš nemokamai.

Laikini nepatogumai – sudedamoji kiekvieno renginio dalis, tad svarbu deramai jiems pasiruošti. Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis pastebėjo, kad miestas ruošiasi tinkamai, laukiama didelių srautų žmonių, todėl specialiosios tarnybos dirbs padidintu režimu ir tikimasi susitvarkyti su visais iššūkiais.

 

Privatumo nustatymai
Jūsų lankymosi mūsų svetainėje metu, svetainė gali kaupti naršymo duomenis, dažniausiai slapukų forma. Čia galite keisti privatumo nustatymus.
Turėkite omeny, jog bet kokie pakeitimai gali turėti didelės įtakos svetainės atvaizdavimui ir taip patirsite nepilnavertį naršymą.